
Oprema v motornih vozilih igra pomembno vlogo pri zagotavljanju varnosti na cesti. To ni le predmet udobja in luksuza, ampak tudi predpogoj za zakonito vožnjo. Zakonodaja, ki ureja cestni promet, določa določene standarde in zahteve, ki jih morajo vozila izpolnjevati, vključno s predpisi o obvezni opremi.
Gre za varnostne standarde, ki ščitijo voznike, potnike in druge udeležence v prometu, zato je zagotovitev, da ima vozilo pravilno nameščeno in delujočo obvezno opremo, nujna tako za varnost kot za zakonitost vsake vožnje. Pa veste, katera oprema je obvezna v vašem avtomobilu?
Komplet prve pomoči
Eden elementov obvezne opreme v vozilu je komplet prve pomoči. To je pravzaprav pravilo, ki velja v večini držav, saj ta mala škatla rešuje življenja in pomaga obvladati manjše poškodbe med prometnimi nesrečami. Vendar pa ni dovolj le imeti komplet prve pomoči v vozilu. Pomembno je zagotoviti, da je ta komplet ustrezno opremljen in sledi predpisanim standardom.

Komplet prve pomoči običajno vsebuje osnovne medicinske pripomočke, vseeno pa obstaja natančen seznam vsebine, ki mora biti v kompletu:
- 3x sterilen prvi povoj, tip 2 (10 cm x 4 m);
- 1x sterilen prvi povoj, tip 3 (12 cm x 5 m);
- 1x sterilen aluplast za opekline (9 x 15 cm);
- 1x sterilen aluplast za opekline (50 x 80 cm);
- 10x sterilna kompresa (5 x 5 cm);
- 6x sterilna kompresa (10 x 10 cm);
- 2x raztegljiv povoj (8 cm x 4 m);
- 1x raztegljiv povoj (10 cm x 4 m);
- 3x trikotna ruta (100 x 100 x 140 cm);
- 4x rokavica;
- 1x zaščitna folija za umetno dihanje;
- 1x dvostransko metalizirana folija (210 x 160 cm, debelina ≥ 12 ɲm);
- 1x škarje z zaobljeno konico;
- 5x obliž z blazinico (10 x 8 cm);
- 1x obliž (2 cm x 5 m);
- 1x navodila za nudenje prve pomoči;
- 1x seznam vsebine.
Rezervno kolo
Vsako vozilo mora imeti na razpolago rezervno kolo, torej ustrezno pnevmatiko na platišču. To kolo se na vozilo namesti v primeru predrtja ali druge poškodbe pnevmatike. Rezervno kolo mora seveda ustrezati standardom, ki so v veljavi za vaše vozilo.
Ob tem pa ne gre pozabiti še na orodje, s katerim kolo zamenjamo, običajno vsaj dvigalko in ključ za pritrditev matic kolesa. Pri menjavi kolesa je treba upoštevati pravilnik o varnem ustavljanju vozila in vseh varnostnih ukrepih pred pričetkom dela.
Varnostni trikotnik
Varnostni trikotnik je tisti del obvezne opreme, ki ga uporabimo v primeru okvare vozila, torej tudi ob menjavi kolesa zaradi predrte pnevmatike. Pri tem, ko stopamo iz vozila, si je priporočljivo nadeti varnostni odsevni telovnik, ki zagotavlja, da nas bodo ostali udeleženci lažje in prej opazili.

Varnostni trikotnik sestavimo in ga postavimo vsaj 100 metrov od vozila. Pametno je, če trikotnik nekajkrat sestavimo že doma, da nam v morebitnem nujnem primeru na cesti ne odvzame prepotrebnega časa.
Komplet rezervnih žarnic
Uporaba avtomobilskih luči je pri nas obvezna preko celega dneva. Če luči ne delujejo pravilno ali sploh ne, z vozilom ne smemo na cesto. Na seznamu obvezne opreme se tako znajdejo tudi rezervne žarnice. Odvisno od modela vozila oziroma tega, katere žarnice ima vgrajene, izberemo R2, H1, H4 ali H7 halogensko žarnico.
V kompletu rezervnih žarnic pa se vedno nahajajo še:
- žarnica 12V P21W BA15s,
- žarnica 12V P21/5W BAY15d,
- žarnica 12V RSW BA15s,
- žarnica 12V W5W W2,1×9, 5d,
- varovalka 10A,
- varovalka 15A.
Omeniti velja še, da se obvezna oprema razlikuje glede na vrsto motornega vozila, tako denimo zgoraj napisano ni dovolj v primeru, ko gre za avtobus, tovorno ali priklopno vozilo.